0 262 505 00 08

Sosyal Medyada Biz}

Klape Baca

Klape Baca

 

Klapeli Bacaların Fonksiyonu

Klape bacalar, yanma nedeni ile oluşan yüksek ısı basıncı ve dış ortamda bulunan dinamik etmenler sonucu arada köprü görevi görerek, atık gazların geri dönüşümünü keser, ısı sisteminde çekiş görevini üstlenir. Brülörün bekleme sırasında veya çalışmadığı durumda klape devreye girer ve baca yolunu kapatır, klapenin işlevini yapabilmesi için brülör ve klapenin elektrik bağlantısının mutlaka seri yapılması gerekir.  Baca klapesi sayesinde bacadan çıkan yüksek ısı ve bacaya gelen düşük ısı sonucu bacada oluşacak kayıpları önler. Gazların ve kokuların yolunu da açarak,  bacaya geri dönüşümüne engel olur.

Klape Baca

Mutfakta aspiratörünüzün çalışmadığı durumda klapeli bacalar sayesinde, ortama sızan kokulara, tozlara engel olur, hava akımından kaynaklanan geri dönüşümü engeller, aradaki bağlantıyı sağlayarak flaş görevi görür.

Baca klapesi, yanma sonucu oluşan dış ortamdan çok yüksek ısıya sahip gazın, baca içinde yükselmesini sağlar ve geri dönüşümünü engeller. Baca klapeleri,  Back, draft klape ve damperlerden oluşur. Baca klape çeşitleri, kullanım alanlarına göre aspiratör baca klapesi, tek yönlü plastik klape, çap setli klape, metal yaylı klape, yuvarlak debi ayar damperi, yuvarlak kanal açılı iris damper, geri akış panjuru olan basp panjur, jalûzidir.

Baca klapesi, brülör, kazan, baca birbirlerine bağlıdır. Bunlardan biri çalışmadığında, diğerlerin çalışmasında da aksaklıklara sebep olur. Yani biri olmazsa diğerleri de olmaz. Klapeler, ısıtma sistemindeki düzeni sağlar, sistemin verimliliğini arttırır. Çekiş düzenleyici etkisi ile kuvvetli rüzgârlara, fırtınalara karşı atık gazların geri tepmesini önler. Dur- kalk etkisi yaratarak, bacanın verimli çalışmasını sağlar.

Çekiş düzenleyici klapeler, %15enerji tasarrufu sağlarken, Çekiş düzenleyici klapeler ve motorlu klapeler birlikte kullanıldığında, %25 enerji tasarrufu sağlar. Birlikte kullanımı, aynı zamanda bacanın havalandırmasında meydana gelen yoğuşmayı da azaltır, böylece bacanın daha verimli daha uzun ömürlü, daha az enerji ile çalışmasını sağlar. Motorlu klapeler, birden fazla ısıtma sistemleri kullanıldığı durumlarda Geri akım güvenlik klapesi olarak da işlev görür ve kombine olarak kullanılabilir. Motorlu klapeler, tek başına kullanıldığında %8 enerji tasarrufu sağlar. Baca klapeleri, bacaların sağlıklı çalışması için gerekli dengeyi sağlar.

30 Aralık 2015
2.819 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN