0 262 505 00 08

Sosyal Medyada Biz}

Serbest Duran Baca

Serbest Duran Baca

TS EN 13084-7 SERBEST DURAN BACA:

Bu standart, ısınma cihazlarından dış atmosfere baca gazını taşımada kullanılan binadan bağımsız bacalar için tek duvarlı çelik bacalar ve çelik astarlarda kullanılan silindirik çelik mamullerin performans özelliklerini kapsar. Bu standart, ayrıca tek duvarlı çelik baca ve çelik astarların tamamlayıcı parçası olan yalıtım ve giydirme kaplamanın özelliklerini kapsar ve çelik bacaların /astarların bu standarda uygunluğunu değerlendirmeyi sağlar.

 

Bu standarda göre imal edilen çelik baca/astar mamullerin EN 13084/1 ve ENV 1993-3-2 verilen özelliklere uygun olması gerekir.

– Binayla bacanın dış yüzeyi arasındaki yatay mesafe 1 m’den fazlaysa.

Serbest duran direklere bağlı olan bacalar, serbest duran bacalar olarak kabul edilir.

Serbest duran bacaların yapısal tasarımı, mekanik dayanıklılığı, kararlılığı ve kullanım emniyetini sağlamak için çalışma şartlarını  ve diğer etkileri hesaba katar. Uzmanlaşmış (özellikli) tasarımlarla ilgili ayrıntılı kurallar beton bacalar, çelik bacalar ve astarlarla ilgili standartlarda verilmiştir.

Not: EN 13084 serisinin diğer bölümlerinde, EN 1443 standardında (ve ilgili mamul standartlarına) uygun baca mamullerinin serbest duran bacalarda kullanılabildiği yerlerde, bunlarla ilgili kurallar verilecektir.

TS EN 13084-8 / SERBEST DURAN TAŞIYICI BİR YAPIYA ASILI BACA SİSTEMİ  – TASARIM VE UYGULAMA

Bu standart, prEN 13084-7’ye uygun dikişli borular veya EN 1856-1, Çizelge D.1’e uygun prefabrike metal boru elemanları kullanarak oluşturulan taşıyıcı bir yapıya asılı baca sisteminin tasarım kriterlerini ve inşa metodunu kapsar.4

TS EN 13384-1+A2 ISI VE AKIŞKAN DİNAMİĞİ HESAPLAMA METOTLARI – TEK ISITMA TERTİBATINA BAĞLI BACALAR

Bu standart, tek ısınma tertibatına bağlı bacaların ısı ve akışkan dinamiği özelliklerini hesaplama metotlarını kapsar.

Bu standartta  yer  alan metotlar, ıslak ve kuru çalışma şartlarında negatif ve pozitif basınçlı bacalara uygulanır. Bu metotlar, hesaplama için gerekli baca gazı özellikleri bilinen yakıtların kullanıldığı ısıtma tertibatları için geçerlidir.

Bu standartta   yer alan metotlar1) bir ısınma tertibatına bir girişin bağlandığı bacalara uygulanır. EN 13384-2’de yer alan metotlar, çok sayıda ısınma tertibatına çok sayıda girişin ve tek girişin bağlandığı bacalara uygulanır.  EN 13384-3 birden fazla sayıda ısınma tertibatı bağlanmış bacalara ait diyagramlar ve çizelgeleri geliştirme metotlarını kapsar.

 

17 Ocak 2015
835 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN